تعریف:

ختنه عمل جراحی برای برداشتن پوست پوشاننده سر آلت تناسلی است. ختنه برای پسران تازه متولد شده در بخش های خاصی از جهان، از جمله کشورهای اسلامی و ایالات متحده نسبتا متداول است. ختنه پس از دوره نوزادی ممکن است کمی پیچیده تر شود.

تصویر آلت تناسلی قبل و بعد از ختنه:

برای برخی از خانواده ها، ختنه یک مراسم مذهبی است. ختنه همچنین می تواند یک سنت خانوادگی، بهداشت شخصی و یا جزء مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه باشد. با این حال برای برخی، ختنه امری غیر ضروری است و یا باعث بد شکل شدن آلت تناسلی میشود. پس از ختنه، دوباره نمی توان آلت تناسلی را به حالت اول (ختنه نشده) بازگرداند.

دلایل ختنه کردن:

 

ختنه یک مراسم مذهبی یا فرهنگی برای بسیاری از خانواده های اسلامی و یهودی و نیز برخی از قبایل بومی در آفریقا و استرالیا است. ختنه همچنین می تواند یک سنت خانوادگی، بهداشت شخصی و یا مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه باشد. گاهی اوقات یک نیاز پزشکی برای ختنه وجود دارد، مانند زمانی که پوست ختنه گاه خیلی تنگ به عقب کشیده شده است (جمع شده است). در موارد دیگر، به ویژه در بخش های خاصی از آفریقا، ختنه برای پسران بزرگتر و مردان به جهت کاهش خطر ابتلا به برخی از بیماری های مقاربتی توصیه می شود.

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) می گوید مزایای ختنه بیشتر از خطرات آن است. با این حال، AAP ختنه متداول را  برای همه کودکان پسر توصیه نمی کند. AAP تصمیم ختنه را بر عهده پدر و مادر می گذارد و در صورت انجام ختنه استفاده از بی حسی را توصیه می کند.

ختنه ممکن است خواص درمانی مختلفی داشته باشد، ازجمله:

 • بهداشت آسان تر. ختنه باعث می شود شستشوی آلت تناسلی آسان تر شود و این امر بهداشت ناحیه را بالا میبرد.
 • کاهش خطر ابتلا به عفونت ادراری. خطر کلی عفونت های دستگاه ادراری در مردان کم است، اما این عفونت در مردان ختنه نشده شایع تر است. عفونت های شدید در اوایل زندگی می تواند به مشکلات کلیوی منجر شود.
 • کاهش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی. مردان ختنه شده ممکن است در معرض خطر کمتری برای بیماری های مقاربتی از جمله اچ آی وی باشند. با این حال همچنان اقدامات پیشگیری توصیه میشود.
 • پیشگیری از مشکلات آلت تناسلی. گاهی اوقات، پوست سر آلت تناسلی در مردان ختنه نشده می تواند به عقب کشیده شود (فیموز یا تنگی غلاف). این امر می تواند منجر به التهاب پوست ختنه گاه و یا سر آلت شود.
 • کاهش خطر ابتلا به سرطان آلت تناسلی. اگرچه سرطان آلت تناسلی نادر است، اما در مردان ختنه شده کمتر شایع است. علاوه بر این، سرطان گردن رحم در شرکای جنسی مردان ختنه شده کمتر شایع است.

ختنه گزینه ای مناسب برای نوزادانی که اختلال انعقادی دارند نیست. علاوه بر این، ختنه برای نوزادان نارس که ممکن است نیاز به مراقبت های ویژه در بخش نوزادان  بیمارستان دارند مناسب نباشد.

 

عوارض:

شایع ترین عوارض مرتبط با ختنه، خونریزی و عفونت است. همچنین عوارض جانبی مربوط به بیهوشی نیز امکان پذیر است .

به ندرت، ختنه ممکن است باعث مشکلاتی در  پوست ختنه گاه شود. مثلا:

 • پوست ختنه گاه ممکن است بیش از حد کوتاه و یا بیش از حد بلند باقی بماند.
 • پوست ختنه گاه ممکن است خوب ترمیم نشود.
 • پوست ختنه گاه ممکن است به سر آلت تناسلی متصل بماند که نیاز به جراحی جزئی دارد.

قبل از ختنه، دکتر خطرات و فواید این روش را توضیح می دهد. قبل از ختنه برای فرزندتان و یا خودتان احتمالا نیاز به دادن رضایت کتبی دارید.

چه انتظاراتی میتوان داشت

در حین ختنه

ختنه نوزاد اغلب در بیمارستان معمولا در عرض یک تا 10 روز پس از تولد انجام می شود.

برای ختنه نوزاد، پسر باید بر روی پشت  بخوابد و دست ها و پاهایش مهار شود. سپس آلت تناسلی و مناطق اطراف آن پاک می گردند. بعد از آن یک بی حس کننده به پایه آلت تناسلی  تزریق می شود. یک گیره یا حلقه پلاستیکی خاص به آلت تناسلی متصل می شود و پوست ختنه گاه حذف خواهد شد. پس از آن، آلت تناسلی با یک پماد مانند وازلین و آزادانه با گاز پیچیده میشود. کل این مراحل  حدود 10 دقیقه طول می کشد.

برای پسران بزرگتر و بزرگسالان ختنه مشابه نوزادان است. با این حال، ممکن است نیاز به بیهوشی عمومی با مراحل اضافی، مانند بخیه زدن برای جلوگیری از خونریزی بیش از حد باشد.

  بعد از ختنه

حدود هفت تا 10 روز طول می کشد تا زخم التیام یابد. نوک آلت تناسلی به احتمال زیاد در ابتدا دردناک است و آلت تناسلی ممکن است قرمز، متورم و یا ضرب دیده باشد. ممکن است یک پوسته زرد رنگ بر روی نوک آلت تناسلی دیده شود.

اگر نوزاد شما بیقرار است  او را به آرامی نگه دارید و مراقب باشید که  فشاری بر روی آلت تناسلی وارد نشود.

شستشوی آلت تناسلی در حین بهبود امری طبیعی است. برای نوزادان جهت جلوگیری از چسبیدن آلت به پوشک از وازلین یا سایر کرم های چرب کننده استفاده کنید و مطمئن شوید که پوشک آزادانه بسته شده است. حلقه پلاستیکی معمولا در عرض حدود یک هفته میفتد. هنگامی که آلت تناسلی بهبود می یابد شستشو با  آب و صابون در طول حمام کردن منعی ندارد.

مشکلات پس از ختنه نادر است.

اگر با موارد زیر روبه رو شدید با پزشک خود تماس بگیرید:

 • دفع ادرار در عرض 12 ساعت پس از ختنه نرمال نشده باشد.
 • خونریزی مداوم وجود داشته باشد.
 • بوی بد از نوک آلت تناسلی وجود داشته باشد.
 • حلقه های پلاستیکی دو هفته پس از ختنه باقی مانده باشد.

ختنه کردن بر روی باروری تاثیر نمی گذارد همچنین به طور کلی نه لذت جنسی را افزایش می دهد و نه کاهش می دهد.