همه راز و رمز های نگفته در مورد تنگی مجرای ادراری کودکان

/, اورولوژی اطفال, بیماری های ادراری, دسته‌بندی نشده/همه راز و رمز های نگفته در مورد تنگی مجرای ادراری کودکان

تنگی مجاری ادراری کودکان زمانی رخ میدهد که زخم (اسکار) یا ضربه باعث جراحت و تنگی پیشابراه شود. این تنگی  می تواند خروج جریان ادرار از مثانه را محدود کند و باعث رخداد انواع مشکلات پزشکی از جمله التهاب یا عفونت در دستگاه ادراری شود. تنگی مجرای ادراری بیشتر در آقایان اتفاق افتاده و می تواند در محل های مختلفی از نوک مجرا گرفته تا مثانه فرد را شامل شود.

علت ایجاد بافت اسکار و زخم که باعث تنگی مجرای ادراری میشود عبارتند از:

 • آسیب بافتی ناشی از استفاده از آندوسکوپ برای مشاهده ساختارهای دستگاه ادراری از طریق مجرای ادراری
 • استفاده متناوب یا طولانی مدت از یک کاتتر برای تخلیه مثانه (سوند ادراری)
 • آسیب مستقیم به مجرای ادراری یا لگن، مانند شکستگی لگن
 • پروستات بزرگ شده یا جراحی قبلی برای حذف یا کوچک کردن پروستات بزرگ شده
 • سرطان مجرای خروجی مثانه یا پروستات
 • عفونت های مقاربتی

تنگی مجرای ادرار در مردان شایع تر از زنان است، زیرا مردان مجرای ادراری طولانی تری دارند.

علائم و نشانه های تنگی مجرای ادرار عبارتند از:

 • کاهش از سرعت جریان ادرار که به طور ناگهانی یا به تدریج می تواند رخ دهد
 • ادرار کردن بصورت قطره قطره یا نشت ادرار
 • سختی در ادرار کردن، زور زدن و یا درد هنگام ادرار
 • احساس فوریت در ادرار  و یا تکرر ادرار
 • خروج خون و یا ترشحات از آلت تناسلی
 • درد در لگن یا قسمت تحتانی شکم

یکی از اصلی ترین نشانه های و علائم تنگی مجرای ادراری در کودکان، سوزش در هنگام ادرار کردن است که چون کودک در اکثر مواقع با این مشکل مواجه بوده، لذا ممکن است آن را امری طبیعی تلقی کرده و در نتیجه از مطرح کردن این مشکل با خانواده خودداری کند. بنابراین احتمال مراجعه به اورولوژیست بسیار اندک بوده و کودک مجبور است این مشکل را تحمل نماید. در این مواقع وجود یک قطره خون در لباس زیر کودک که معمولا از انتهای ادرار کردن او باقی می ماند می تواند نشانه ای برای والدین به منظور اقدام برای درمان توسط متخصص اورولوژی باشد.

مشکل دیگری که کودکان دچار تنگی مجرای ادراری معمولا با آن دست و پنچه نرم میکنند شب ادراری است. در این صورت با رفع این مشکل به احتمال بسیار زیاد مشکل شب ادراری کودک بدون مداخلات دارویی به طور کامل برطرف می شود. در مورد این کودکان معمولا متخصص اورولوژی سونوگرافی را پیشنهاد می کند تا بتواند به صورت دقیق تر نشانه های مختلف را بررسی نماید. در پاره ای از موارد وجود کمی ادرار در خون، افزایش ضخامت مثانه و همچنین کامل تخلیه نشدن مثانه از ادرار می تواند از دیگر نشانه های جدی تنگی مجرای ادراری در کودکان باشد که توسط متخصص تشخیص داده می شود.

تنگی مجرای ادراری کودکان

تنگی مجرای ادراری کودکان

منظور از تنگی نوک مجرای ادراری  چیست؟

برای تشخیص عارضه تنگی مجرای ادراری لازم است که به اورولوژیست مراجعه کرده و با معاینات وی این موضوع مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد. در این زمینه تجربه و دانش متخصص اورولوژی می تواند تاثیر زیادی در تشخیص سریع تنگی مجرای ادراری داشته باشد. بیشتر افرادی که با این مشکل مواجه هستند کودکانی هستند که ختنه شده اند و این عارضه ممکن است یکی از مشکلات و عوارض ختنه نوزادی باشد. علائم گوناگونی در تشخیص این مشکل می تواند راهگشا باشد که از آن جمله می توان به پرش ادرار کودک اشاره کرد. همچنین تعدادی از کودکان در هنگام ادرار کردن دچار سوزش ادراری شدیدی شده و حتی ممکن است ادرار کردن آن ها با یک یا دو قطره خون همراه باشد. این درد در تعدادی از کودکان به حدی است که آن ها تلاش میکنند دائما ادرار کردن خود را به تعویق بیندازند و از آن فراری هستند.

آیا تنگی مجرای ادراری کودکان موضوع خطرناکی است؟

تنگی مجرای ادراری کودکان

تنگی مجرای ادراری کودکان

تنگی مجاری ادراری در کودکان می تواند علائم و نشانه های مختلفی داشته باشد و این مسئله اگر در قسمت نوک مجاری ادراری رخ دهد یکی از بیماری های رایج و شایع کودکان است که با نظر اورولوژیست می تواند تحت درمان قرار بگیرد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید که به صورت کامل به ابهامات شما در رابطه با تنگی مجرای ادراری در کودکان پاسخ دهیم.

برای درمان تنگی مجرای ادراری در کودکان چه راهکارهایی وجود دارد؟

برای درمان تنگی مجرای ادراری در کودکان لازم است که از روش های بی حسی موضعی بهره گرفته شود که برای این منظور معمولا در سنین بالای 5 یا 6 سال و یا سنین زیر یک سالگی، نیاز است که نوک مجرا توسط متخصص بی حس شده و فرآیند جراحی توسط وی انجام گیرد.

جراحی و درمان تنگی مجاری ادراری در کودکان در زمانی حدود 10 تا 15 دقیقه قابل انجام بوده و نوک مجرا توسط متخصص اورولوژی باز شده و مشکلات کودک از قبیل سوزش ادراری، شب ادراری، خون در ادرار و کامل تخلیه نشدن مثانه وی از ادرار به طور کامل برطرف می گردد.

این نکته نیز حائز اهمیت است که بهتر است ختنه کودکان توسط اورولوژیست ماهر و باتجربه صورت گیرد. زیرا انجام غیر اصولی این فرآیند میتواند یکی از اصلی ترین علل تنگی مجاری ادراری در کودکان محسوب شود و مشکلات مختلفی را برای کودک ایجاد نماید.

آیا خانم ها نیز دچار تنگی مجرای ادراری می شوند؟

همان طور که پیش از این نیز ذکر شد، این مشکل یک عارضه شایع در بین کودکان پسر می باشد و معمولا تنگی مجاری ادراری خانم ها به ندرت اتفاق می افتد، زیرا بر خلاف آقایان، مجرای ادراری خانم ها کوتاه می باشد. البته عفونت های ادراری یا کامل تخلیه نشدن ادرار خانم ها می تواند از جمله نشانه های تنگی مجاری ادراری آن ها باشد که توسط متخصص اورولوژی باید به صورت دقیق تر مورد ارزیابی قرار بگیرد.

مراقب ها به منظور جلوگیری از مشکل تنگی مجرای ادرار در کودکان

همان طور که بیان شد ختنه کودک یکی از عواملی است که می تواند تنگی مجرای ادرار را رقم بزند. بدین منظور لازم است که در روز های آغازین که کودک ختنه شده است به طور مرتب نوک مجرای وی توسط پماد های تجویز شده توسط اورولوژیست چرب شد تا بدین صورت از سوزش آن توسط ادرار کودک جلوگیری شده و باعث خشکی مجرای ادرار وی نشود. همچنین اگر در سنین نوزادی کودک را ختنه می کنید بهتر مادر، دفعات شیر دادن به کودک خود را تا حد  امکان افزایش دهد و همچنین در روز های نخست از پوشک کردن کودک به منظور جلوگیری از التهاب خودداری شود و با همین ترفند های ساده می تواند احتمال ابتلای کودک به تنگی مجاری ادراری را کاهش داد.