تعریف:

تمایلات جنسی بخشی از زندگی انسان ها ست. عشق، محبت و صمیمیت همه در روابط سالم از کودکی تا دوران پیری نقش مهمی ایفا میکنند.

شما اغلب در مورد اهمیت سلامت جسمی، سلامت روانی و سلامت معنوی شنیده اید. اما احساس اعتماد به نفس در مورد سلامت جنسی نیز بسیار مهم است.

دستیابی به سلامت جنسی اجازه می دهد تا :

  • روابط سالمی داشته باشید.
  • بارداری برنامه ریزی شده داشته باشید.
  • از بیماری ها پیشگیری کنید.

به همین دلیل این امر ضروری است تا به همه ی جنبه های سلامت جنسی آگاهی یابید و در این امر رضایت خاطر یابید. به طور مشابه، عواملی وجود دارد که میتواند می تواند سلامت جنسی شما را پیچیده کند. اجازه ندهید خجالت ، باعث دور شدن شما از پرسیدن سوال از پزشکتان شود.

 

پیشگیری از انتقال بیماری های منتقله از راه جنسی

بیماری های مقاربتی (STD ها)، و یا عفونت های جنسی (STIs از)، عفونت هایی هستند که از طریق تماس جنسی منتقل میشوند. در صورت داشتن یک رابطه جنسی محافظت نشده با یک شریک جنسی آلوده امکان ابتلای شما وجود دارد.

 

اما شما همیشه نمی توانید بگویید که یک فرد آلوده است، چرا که بسیاری از بیماریهای مقاربتی جنسی هیچ علامتی ایجاد نمی کنند. در واقع، بسیاری از مردم مبتلا به بیماری مقاربتی هستند و علامتی ندارند.

به همین دلیل شما باید در مورد پیشگیری از بیماریهای جنسی  مراقب باشید.اگر شما از نظر جنسی فعال هستید، بسیار مهم است که تنها یک شریک داشته باشید و به او متعهد بمانید. روش های جلوگیری از بارداری، مانند کاندوم، به کاهش خطر ابتلا به بیماریهای جنسی کمک میکنند.

ازدواج و تعهد در رابطه ی جنسی ایمن ترین راه جهت جلوگیری از بیماریهای منتقله از راه جنسی میباشد.

 

سلامت جنسی خانوم ها

بهداشت جنسی زنان از جنبه های مهم سلامت زنان است و به مواردی چون روش های  جلوگیری از بارداری و بیماریهای مقاربتی ،بررسی و درمان میل جنسی کم و یا سایر مشکلات سلامت جنسی زنان تقسیم بندی میشود.

برای رسیدن به یک رابطه جنسی رضایت بخش  و همچنین محافظت از خود در برابر  بیماری های مقاربتی آموزش ببینید. همانطور که شما سن تان بالاتر میرود ، درک تغییرات رایج در بهداشت جنسی زنان – و چگونگی حفظ یک زندگی جنسی سالم و لذت بخش مطابق با  سن زنان را خواهید یافت.

 

سلامت جنسی مردان

بهداشت جنسی مردان از جنبه های مهم سلامت مردان است و شامل روش های  جلوگیری از بیماری های مقاربتی و یا بررسی و درمان اختلالات نعوظ و یا سایر مشکلات سلامت جنسی مردان میباشد.

برای برخی از مردان، نگرانی در مورد اندازه آلت تناسلی در صدر فهرست نگرانی های بهداشتی جنسی میباشد. اگرچه اندازه ی آلت تناسلی شما نرمال تر از آن چیزی است که فکر میکنید با این حال روش هایی که در مجلات و اینترنت برای افزایش سایز آلت گفته میشود اغلب موثر نیست.

همانطور که شما سن تان افزایش میابد، تغییرات رایج در سلامت جنسی مردان  را بهتر درک میکنید  و چگونگی حفظ یک زندگی جنسی سالم و و لذت بخش در هر سنی را فراخواهید گرفت.

 

فعالیت جنسی و پیری

آیا  افراد مسن از نظر جنسی فعال باقی می مانند؟ بله! بسیاری از افراد مسن تمایلات جنسی دارند  و از زندگی جنسی فعال لذت میبرند.

داشتن فعالیت جنسی توام با علاقه در سلامت افراد بسیار موثر است. بنابراین اجازه ندهید که هر کسی به شما بگوید که رابطه جنسی تنها برای جوانان است.

البته، برخی از چالش ها وجود دارد که  بهمراه پیری می آید. تغییرات فیزیکی، بیماری، معلولیت و برخی از داروها می تواند فعالیت جنسی و لذت بردن از آن را به چالش بکشد.

با این حال، بسیاری از منابع در دسترس افراد مسن هستند تا به آنها  برای  رسیدن به یک زندگی جنسی رضایت بخش کمک کنند. نگرانی های خود در مورد رابطه جنسی را با پزشک خود مطرح کنید و همچنین خود را در برابر بیماری های مقاربتی محافظت نمایید.

 

با کودکان در مورد رابطه جنسی صحبت کنید

کودکان و تمایلات جنسی – این 2 واژه ترس را در دل بسیاری از پدر و مادرها ایجاد می کند. اما صحبت کردن با بچه ها در مورد رابطه جنسی بخش مهمی از وظیفه  پدر و مادر است. کودکان و نوجوانان نیاز به راهنمایی جهت تصمیم گیری سالم و مناسب در مورد رفتار جنسی خود دارند.

هنگامی که پدر و مادرشروع به صحبت کردن با فرزندانشان در مورد رابطه جنسی می کنند، هیچ استانداردی برای چگونگی برخورد با این موضوع وجود ندارد. تصمیم شما برای آموزش کودکان در مورد روابط جنسی به احتمال زیاد به بلوغ  فرزندتان بستگی دارد. در فرصت های روزمره به فرزندانتان اجازه دهید سوالاتشان را از شما بپرسند.

همانطور که کودک بالغ شما، سوالات را با جزئیات بیشتری می پرسد، شما می توانید پاسخ هایی با جزئیات بیشتر  برای  آنان فراهم کنید.

این طبیعی است که در  هنگام صحبت با بچه ها در مورد رابطه جنسی احساس ناراحتی کنید. اما به یاد داشته باشید که با ارائه ارتباط دقیق و باز، شانس فرزند شما در رابطه با داشتن یک رابطه جنسی سالم افزایش می یابد.