معرفی اندویورولوژی و فرایند جراحی آن

رشته ی اندویورولوژی بر جراحی های کم تهاجمی تمرکز دارد که در چند دهه ی اخیر به طور ویژه ای در سراسر دنیا مورد توجه قرار گرفته است و به درمان بیماری های ادراری با وسایل و دستگاههای پیشرفته که در آن حداقل برش پوستی و درد و ناتوانی پس از عمل ایجاد می شود، می پردازد و امروزه در بخش های پیشرفته بخش اعظم جراحی ها به این روش صورت می گیرد .
با آمدن رشته اندویورولوژی، انقلاب بزرگی در درمان سنگ‌های کلیه بدون جراحی و برش ایجاد شده است،

در این بخش از وبسایت دکتر خیام فر قصد معرفی و بررسی عبارتی بسیار مهم به نام اندویورولوژی را خواهیم داشت. یکی از سوالات بسیار پرتکراری که عموم افراد از ما در مشاوره های تلفنی و… می پرسند این است که اندویورولوژی چیست و چگونه فرایند درمان آن انجام می شود؟ از این رو سعی نموده ایم به صورت خلاصه و جامع، پاسخ این عزیزان را بدهیم.

اندویورولوژی چیست؟

اندویورولوژی در واقع یک شیوه نوین و جدیدی است که از آن برای درمان سنگ کلیه و سایر بیماری های مرتبط با مجاری کلیه و ادرار مورد استفاده قرار می گیرد. اندویورولوژی یک عمل جراحی بسته است که تفاوت های بسیار زیادی با عمل جراحی باز دارد که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت.

اندویورولوژی

اندویورولوژی

معرفی و بررسی انواع سنگ کلیه

سنگ کلیه یکی از بیماری های راجی است که در اکثر افراد می تواند به وجود بیاید و دلیل عمده ابتلا به این بیماری، مایعات کم است. درست زمانی که حجم ادرار شما کم شود، موادی که تشکیل دهنده سنگ های کلیه ای هستند به شدت در ادرار شما افزایش پیدا می کنند که در دراز مدت می توان شاهد ابتلا به بیماری سنگ کلیه بود. در شرایطی خاص می توان خوردن غذای کم نمک،پروتئین های حیوانی، کلسیم و اگزالات شما را از مبتلا شدن به بیماری سنگ کلیه در امان نگه دارد.

آشنایی با انواع سنگ های کلیه

به طور کلی سنگ های کلیوی نیز دارای انواع متفاوت و مختلفی هستند که می توان از روش های موجود برا درمان آن ها اقدام نمود. یکی از روش هایی که در این مقاله به معرفی و بررسی آن خواهیم پرداخت، روش اندویورولوژی است. به طور کلی سنگ های کلیوی به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند:

  1. سنگهای اسیداوریکی
  2. سنگ های فسفات کلسیم
  3. سنگ های اگزالات کلسیم
  4. سنگ های استروویتی
  5. سنگ های سیستئینی

معرفی اندازه سنگ های کلیوی

مورد مهمی که در درمان و شیوه های پیشگیری از این بیماری می تواند تاثیر گذار باشد، اندازه سنگ های کلیوی است. به طور کلی سنگ ها در اندازه های متنوع و مختلفی در بدن انسان وجود دارد که میزان اندازه و محل جایگیری آن ها می تواند تشخیص دهنده این باشد که از کدام فرایند های پزشکی می توان این عارضه را دفع نمود که اندازه آن ها از چند میلی متر به چند سانتی متر نیز متغییر است. البته شکل ظاهری آن ها نیز کاملا متفاوت است، برخی از آن ها دارای لبه های تیز و برخی دیگر دارای لبه های گرد فرمی هستند .

اندویورولوژی

اندویورولوژی

فرایند عمل جراحی اندویورولوژی یا عمل جراحی بسته کلیه چگونه است؟

همان طور که اشاره نمودیم اندویورولوژی یک عمل جراحی بسته می باشد که در این روش با ایجاد سوراخ های بسیار ریزی ابزارآلات جراحی را به درون کلیه و مثانه فرد مبتلا ارسال می کنند تا به این صورت بتوانند فرایند جراحی را به خوبی انجام دهند. بسته به نوع سنگ و اندازه آن میزان برش نیز متفاوت است.

به عنوان مثال اگر ابعاد سنگ کلیه شما پس از انجام آزمایش های مربوطه و بررسی های پزشکی، بزرگ تر از 2 سانتی متر باشد در اندویورولوژی روشی وجود دارد به نام پرکوتانئوس نفرولیتوتومی که دقیقا برای درمان های سنگ های بیشتر از 2 سانتی متر مورد استفاده قرار می گیرد.

البته روش پرکوتانئوس نفرولیتوتومی تنها برای درمان سنگ هایی با ابعاد بیشتر از 2 سانتی متر نیست بلکه می توان از آن برای درمان سنگ های شاخ گوزنی و مقاوم بیرون اندامی نیز استفاده نمود.

در روش پرکوتانئوس نفرولیتوتومی میزان برش سطح پوست شما به دلیل وجود سنگ های 2 سانتی متری، حدودا 1 سانتی متر می باشد که همان طور که اشاره نمودیم میزان سطح برش پوست در مقایسه با سنگی که در کلیه وجود دارد، متفاوت است.

دکتر فریدون خیام فر
جراح کلیه و مجاری ادراری – اورولوژیست
فلوشیپ فوق تخصصی آندویورولوژی و لاپاراسکوپی